Podróżując samochodem mamy zwykle wyznaczony cel podróży. Bez względu na to, czy jedziemy na wakacyjny wypad z rodziną, czy też jest to podróż służbowa. Jadąc stosunkowo nowym samochodem, zwykle czujemy się pewnie, ze względu na jego stan techniczny. Będąc posiadaczem auta 10/20-letniego bywa z tym różnie. Bez względu na stan samochodu, jego wiek usterki mogą zdarzyć się każdemu, choć nikt tego nie chce doświadczyć.
Przygotowanie samochodu do podróży, czyli profilaktyka
Zgodnie z polskim prawem każdy samochód musi przechodzić okresowe badanie techniczne. Interwały pomiędzy przeglądami są różne, jednak można przyjąć, że w większości przypadków jest to rok czasu. Diagnosta sprawdza samochód pod względem spełnienia odpowiednich przepisów prawnych, między innymi dotyczących emisji spalin, czy sprawności technicznej.
Lista kontrolna przed wyjazdem w trasę
Wybierając się w dalszą trasę, warto jednak zrobić samodzielny przegląd, aby uniknąć problemów w przyszłości. Bez posiadania dużej wiedzy technicznej możemy sprawdzić:
- Stan opon – czy nie posiadają pęknięć bądź widocznych uszkodzeń.
- Oświetlenie – sprawność wszystkich reflektorów, co jest szczególnie ważne podczas nocnych tras.
- Stan płynów eksploatacyjnych – obligatoryjnie: olej, płyn chłodniczy, hamulcowy oraz do spryskiwaczy.
- Szyby – każde pęknięcie dyskwalifikuje samochód od dalszej jazdy.
- Dźwięk silnika – jeżeli słychać niepokojące odgłosy – warto udać się do mechanika.
Awaria w podróży, jak sobie z nią poradzić bez stresu
Jeżeli zdarzy nam się awaria, w niektórych przypadkach możemy poradzić sobie samodzielnie. Wymiana koła na zapasowe nie powinna przysporzyć zbyt wielu problemów. W przypadku awarii oświetlenia wymiana żarówki bądź żarnika może być utrudniona – zwłaszcza w nowszych modelach – jednak możliwa. Z drobnymi awariami jesteśmy w stanie poradzić sobie samodzielnie. Co w przypadku, gdy nasz samochód stoi unieruchomiony na poboczu?
Telefon do przyjaciela
Gdy samochód spełnia wymagania prawne do holowania – możemy prosić o pomoc kogoś ze znajomych. Pod warunkiem że jesteśmy stosunkowo blisko miejsca zamieszkania. W przypadku poważniejszych awarii może to się okazać nieskuteczne.
Laweta
W przypadku, kiedy nie jesteśmy w stanie bezpiecznie kontynuować podróży ze względu na poważne uszkodzenia pojazdu, np. rozbicie szyby, czy uszkodzenie karoserii samochodu, jedynym rozwiązaniem jest pomoc drogowa. Wykwalifikowany pracownik załaduje nasz samochód na lawetę, po czym odwiezie do wskazanego warsztatu.
Naprawa samochodu na miejscu
Usunięcie awarii na miejscu zdarzenia może być trudne samodzielnie. Dlatego też z pomocą może spieszyć mechanik mobilny. Nasz samochód często może zostać naprawiony na miejscu. Jeżeli awarii uległy dwie opony, a mamy tylko jedno koło zapasowe, możliwa jest naprawa na miejscu. Dzięki temu oszczędzamy czas i możemy kontynuować podróż.