Dbanie o piece rurowe jest podstawową czynnością, która zwiększa bezpieczeństwo podczas użytkowania tych maszyn. Piece powinny przede wszystkim być regularnie czyszczone z popiołu i sadzy minimum raz w miesiącu. Aby piec był odpowiednio zakonserwowany, potrzebne jest również sprawdzanie i czyszczenie kanałów spalinowych, konserwacja i przeglądy techniczne oraz kontrolowanie dostępu powietrza do maszyny. Innymi czynnościami niezbędnymi, aby piec był zadbany, jest monitoring niskiej emisji oraz korzystanie z bezpiecznych paliw. Na czym polega konserwacja, czyszczenie i naprawa tych maszyn?
Konserwacja pieców rurowych
Konserwacja to jeden z trzech ważnych elementów, które trzeba regularnie wykonywać. Przekłada się to na bezpieczeństwo i prawidłowe działanie sprzętu. Piece powinny być regularnie czyszczone z zanieczyszczeń za pomocą szczotki. Istotne jest, aby kontrolować uszczelki, ponieważ uszkodzone mogą wpłynąć na częste wycieki z pieca. Regularne przeglądy są kluczem do utrzymania pieca rurowego w dobrym stanie. Tę czynność powinno zlecać się specjaliście chociaż raz do roku, ponieważ pozwoli to na wykrycie usterek, które trzeba będzie naprawić. Podczas używania pieca warto kontrolować czujniki i regulatory. Muszą być dobrze zamocowane i poprawnie funkcjonować. Podczas przeglądu warto wymienić filtry, co wpłynie na bezpieczeństwo pracowników.
Czyszczenie pieców rurowych
Czyszczenie pieców jest jedną z czynności, które wpływają na stan techniczny pieca. Wyczyszczony piec jest bezpieczny i działa znacznie lepiej niż ubrudzony. Proces czyszczenia składa się z wielu kroków i jest istotnym elementem konserwacji tych urządzeń. Na samym początku należy wyłączyć piec rurowy i odczekać do wystygnięcia pieca. Kolejnym krokiem jest usunięcie popiołu oraz oczyszczenie kanałów spalinowych. Komorę pieca oczyszcza się za pomocą łopaty, a kanały spalinowe specjalną szczotką. Przy okazji czyszczenia warto wyczyścić wymienniki ciepła oraz drzwiczki i powierzchnie zewnętrzne. Osady, które zbierają się na wymiennikach ciepła, obniżają efektywność pieca. Warto w tym wypadku skontaktować się ze specjalistą, który zna się na swojej robocie. Drzwiczki można wyczyścić za pomocą ścierki.
Naprawa pieców rurowych
Naprawa pieca rurowego jest procesem, który związany jest z usunięciem usterek i uszkodzeń, które powstały podczas regularnego używania maszyny. Naprawa złożona jest z wielu elementów, które trzeba w odpowiedniej kolejności wykonać, aby zapewnić sprawność pieca. Na wstępie specjalista skupiony jest na naprawie elementów mechanicznych. Mogą to być wentylatory, pompy, zawory i inne elementy. Warto zatrudnić fachowca, ponieważ często niezbędny jest odpowiedni sprzęt do rozkręcenia pieca. Częstymi usterkami są również uszkodzenia przecieków i układów sterowania. Wymagane wtedy jest wymienienie uszczelki oraz wymiana np. termostatu lub czujnika. Wiele pieców rurowych zawiera elementy elektryczne, które często się psują. Warto zatrudnić elektryka, który zna się na wymianie przewodów i przekaźników. Naprawą pieców rurowych powinni zająć się wykwalifikowani w tej dziedzinie eksperci.