Jakie są najpopularniejsze metody obróbki CNC?

Obróbka metali CNC

Obróbka CNC umożliwia szybkie i precyzyjne wytwarzanie wysokiej jakości przedmiotów z metali i materiałów drewnopochodnych. Pozwala na zachowanie powtarzalności procesów produkcyjnych, utrzymanie standardów i zagwarantowanie bezpieczeństwa operatorom maszyn. Wyróżnia się jej kilka typów, w tym frezowanie CNC, toczenie i ploterowanie. Wykorzystanie konkretnej metody jest zależne od tego, jaki efekt chce się uzyskać. Obecnie do obróbek CNC wykorzystuje się zaawansowany park maszynowy. Nowoczesne technologie umożliwiają zniwelowanie ewentualnych błędów produkcyjnych praktycznie do zera.

Jakie są możliwości obróbki CNC?

Obróbka CNC polega na stosowaniu urządzeń numerycznych sterowanych komputerowo. Ich wprowadzenie zrewolucjonizowało produkcję półfabrykatów i przedmiotów metalowych i drewnianych oraz drewnopodobnych. Maszyny cechują się szybkością i precyzją, zastąpiły pracę ludzkich rąk, które nie są tak dokładne i potrzebują przerw. Wszystko to pozwala zachować jednostajną prędkość pracy i przewidzieć jej rezultaty. Zmniejszają się straty materiałów, a rosnące oczekiwania klientów zostają spełnione. Obróbka CNC umożliwia nadanie materiałom określonego kształtu. Z metalu powstają nakrętki, śruby, tuleje, kątniki i inne produkty stosowane dalej do wytwarzania złożonych wyrobów.

Toczenie

Uzyskanie odpowiedniego efektu jest możliwe dzięki wykorzystaniu konkretnej metody. Toczenie stosuje się w przypadku przedmiotów, które mają mieć kształt walca lub stożka. To metoda obróbki wiórowej. Obrabiany materiał obraca się i zyskuje pożądany kształt dzięki nożom tokarskim odcinającym kolejne warstwy aż do nadania wymaganej formy. Obróbka powierzchni zewnętrznej jest nazywana toczeniem, natomiast wewnętrznej – wytaczaniem. To metoda elastyczna jeśli chodzi o możliwość obróbki różnych materiałów. Najczęściej wykorzystuje się ją jednak w przypadku metali, tworzyw sztucznych i drewna.

Frezowanie

Frezowanie zalicza się do kategorii obróbek skrawaniem. Element roboczy frezarki stanowi obrotowa głowica z ostrzami. Wykonuje ona zarówno ruch obrotowy, jak i przesuwny. W trakcie frezowania obrabiany materiał również się porusza. Typ zastosowanych ostrzy i głowic decyduje o tym, czy frezowanie będzie prowadziło do wstępnego kształtowania opracowywanej bryły materiału, czy do obróbki wykańczającej. Nowoczesne frezarki CNC gwarantują pozycjonowanie o dokładności +/-0,0005 mm. Ta metoda znajduje zastosowanie głównie w przemyśle ciężkim, chemicznym i spożywczym, a także w branży reklamowej.

Ploterowanie

Ploterowanie to metoda polegająca na docinaniu materiału po obrysie. Wykorzystuje się ją w przypadku elementów płaskich. Na stołach roboczych plotera CNC znajdują się więc najczęściej rozmaite płyty i blachy. Ploterowanie pozwala również na wywiercanie otworów, a zaawansowane modele ploterów umożliwiają dodatkowo obróbkę krawędzi metalu, np. przy pomocy uchylnego wrzeciona. Blaty robocze można podzielić na kilka różnych typów, w tym zwykłe płyty wiórowe (laminowane lub nie), stoły T-rowkowe oraz stoły podciśnieniowe.