Oświetlenie typu LED w przemyśle – czy warto?

Oświetlenie przemysłowe LED

Oświetlenie przemysłowe LED stanowi obecnie jedną z najszybciej rozwijających się technologii oświetleniowej. Jest stosowana nie tylko w prywatnych domach, ale coraz częściej w różnych gałęziach przemysłu. Odznacza się wysoką funkcjonalnością, a także energooszczędnością.

Oświetlenie przemysłowe LED – gdzie zastosować?

Lampy przemysłowe LED zostały skonstruowane w taki sposób, aby działały bezawaryjnie nawet w najtrudniejszych warunkach. Właśnie dlatego ten rodzaj oświetlenia sprawdzi się doskonale w branżach takich jak budowlana czy motoryzacyjna. To także idealne rozwiązanie do oświetlania wszelkiego rodzaju hal magazynowych, produkcyjnych, a także zewnętrznych elementów infrastruktury.

Najważniejsze zalety stosowania oświetlenia LED w przemyśle

Jedną z największych zalet oświetlenia LED jest jego energooszczędność. Lampy typu LED zostały wyposażone z specjalne diody, których zadaniem jest zużywanie mniejszej ilości energii niż tradycyjne oświetlenie. Ten rodzaj oświetlenia ma za zadanie konwertować mniejszą ilość energii w ciepło, jednocześnie przekształcając ją w większą ilość emitowanego światła. To rozwiązanie dedykowane także dla przemysłu – oświetlenie tego typu nie nagrzewa się, dzięki czemu jego awaryjność jest dużo mniejsza.

Warto mieć też na uwadze to, że lampa LED przemysłowa odznacza się dłuższą żywotnością. Nowoczesne lampy są w stanie pracować aż do 50 tysięcy godzin, natomiast produkty z tzw. górnej półki są w stanie osiągnąć żywotność nawet 100 tysięcy godzin pracy.

Pozostałe zalety oświetlenia LED

Odpowiednio dopasowane lampy LED stosowane m.in. w pomieszczeniach biurowych czy produkcyjnych, pozytywnie wpływają na wydajność pracowników. Dokładnie doświetlają każde miejsce przez to, zmniejszają prawdopodobieństwo wypadków przy pracy. Ten rodzaj oświetlenia nie zawiera substancji szkodliwych i niebezpiecznych, zarówno dla człowieka, jak i dla środowiska. Co więcej, lampy LED odznaczają się także szybkim zapłonem co oznacza, że od samego momentu włączenia świecą pełną mocą.

Podstawowe rodzaje oświetlenia LED. Jakie oświetlenie LED wybrać?

Podstawowym rozróżnieniem i podziałem oświetlenia przemysłowego LED jest podział na oświetlenie liniowe oraz oświetlenie zewnętrzne. Dodatkowo można wyróżnić określone modele/rodzaje lamp, do których zalicza się w szczególności: naświetlacze LED (które sprawdzą się do oświetlania takich punktów jak targowiska, parkingi czy place budowy), lampy maszynowe (których zadaniem jest doświetlanie określonego punktu nakierowanym strumieniem światła) oraz lampy sufitowe (inaczej hermetyczne, najbardziej popularne i najczęściej stosowane).

Dobierając oświetlenie przemysłowe LED, warto kierować się takimi parametrami jak jego skuteczność świetlna, barwa emitowanego światła, czas rozruchu oraz jego żywotność. Do hal produkcyjnych dobrym rozwiązaniem są lampy High Bay oraz lampy liniowe LED. Warto zwrócić też uwagę na współczynnik oddawania barw (CRI), który ma wpływ na rzeczywiste odwzorowanie kolorów.