Pończochy uciskowe – w jakich przypadkach warto je stosować?

Pończochy uciskowe

Pończochy uciskowe są właściwie niezbędna w przypadku zagrożenia lub trwającej niewydolności żylnej kończyn dolnych. Właściwie dobierane pończochy, dzięki zastosowaniu ucisku, wpływają na poprawę stanu żył, a chorzy doświadczają zdecydowanej poprawy. Jednakże warto również przypomnieć, że jest wiele metod zmniejszających zagrożenie wystąpienia niewydolności żylnej i wskazane jest jak najwcześniejsze ich zastosowanie.

Jak działają pończochy uciskowe?

Artykuły uciskowe, do których zalicza się pończochy, jak również inne wyroby, na przykład rajstopy, podkolanówki i legginsy, wpływają na kończyny dolne, stymulując krążenie krwi. Są one nieinwazyjnym i całkowicie bezpieczną metodą terapii niewydolności żylnej, a także pozostałych dolegliwości żył kończyn dolnych.

Pończochy uciskowe zostały wykonane ze specjalnego typu tworzywa i są zaprojektowane tak, aby stopniowo wywierać ucisk na kończyny dolne. W wyniku tego wspomagają odpływ krwi żylnej z dolnych do wyższych części nóg. W sprzedaży znajdziemy pończochy uciskowe w różnych wariantach nacisku, dopasowane do potrzeb konkretnego pacjenta:

– I klasa ucisku – 15-23 mmHg

– II klasa ucisku – 23-34 mmHg

– III klasa ucisku – 35-45 mmHg

Możemy również nabyć pończochy uciskowe o niższym nacisku, które są stosowane w celach zapobiegawczych, aby nie dopuścić do wystąpienia problemów z żyłami w kończynach dolnych.

Pończochy uciskowe – jak dobrać rozmiar i siłę ucisku?

Na półkach sklepów można znaleźć nie tylko pończochy uciskowe, ale również rajstopy, podkolanówki bądź skarpetki. To, na który produkt się zdecydujemy, zależy od lokalizacji widocznych na nogach lub od szczegółowych zaleceń lekarskich. Może się też zdarzyć, że stosowanie wyrobów uciskowych będzie niemożliwe. Nigdy nie kupujmy pończoch uciskowych na własną rękę. W ten sposób możemy pogorszyć nasz stan zdrowia.

Jak długo można nosić pończochy uciskowe?

Pończochy uciskowe zakładamy bezpośrednio po przebudzeniu się, przed pojawieniem się obrzęków nóg. Powinno się je zdejmować przed pójściem spać. Po ich nałożeniu należy koniecznie wygładzać ich powierzchnię, aby nie powstały żadne fałdki, ponieważ te mogą dodatkowo utrudnić przepływ krwi. W założeniu pacjent ma używać pończoch do końca życia, bo chociaż dolegliwości mogą nieznacznie ustępować, to jednak ryzyko nasilenia się symptomów nadal istnieje.

Trzeba też przy tym pamiętać, że pończochy uciskowe po kilku miesiącach przestają mieć swoje walory i powinny być zastąpione przez nową parę. Przy tej okazji warto ponownie poradzić się lekarza w kwestii odpowiedniego poziomu kompresji. 

Czy są przeciwwskazania do noszenia pończoch uciskowych?

Oczywiście, że tak. Jednym z nich może być niedokrwienie kończyny na skutek miażdżycy naczyń krwionośnych. Pończoch nie mogą też nosić pacjenci, którzy borykają się z bardzo dużymi obrzękami nóg, trudno gojącymi się ranami, zgorzelami czy, owrzodzeniami. Zdarza się też, choć nie jest to zbyt częste, że pacjent ma uczulenie na materiał, którego produkuje się pończochy uciskowe.