Drabiny to bardzo funkcjonalne urządzenia, które najczęściej charakteryzują się prostą konstrukcją. Są niezwykle ważne podczas wykonywania prac na wysokości, a także w przypadku realizacji precyzyjnych czynności remontowych. Niezwykle popularną jest między innymi drabina rozstawno-przystawna, jednak na rynku dostępne są także inne rodzaje drabin.
Drabiny wolnostojące – uniwersalne i lekkie
Wybór rodzaju drabiny zależy przede wszystkim od jej zastosowania oraz zakresu wykonywanych czynności. Drabiny wolnostojące to bardzo uniwersalne rozwiązanie, wykorzystywane najczęściej w branży budowlanej, między innymi podczas prac wykończeniowych. Drabiny wolnostojące to zarówno modele z wejściem z jednej, jak i z dwóch stron. Najczęściej posiadają szczeble antypoślizgowe, ale również rolki jezdne, które znacząco ułatwiają ich przemieszczanie. Najlepszej jakości modele posiadają solidną budowę, wytrzymałe pasy do ograniczenia rozstawu, a także stopki dwukomponentowe. O wysokiej funkcjonalności drabin wolność stojących świadczy między innymi dodatkowa półka na narzędzia oraz duża platforma robocza.
Drabiny przystawne do prac budowlanych
Bardzo często drabina przystawna kojarzona jest z drabiną jednoelementową, którą można dostawić do ściany budynku. Jednak w ramach grupy drabin przestawnych wyróżnić można więcej modeli, na przykład drabiny dwuczęściowe rozsuwane, wielofunkcyjne drabiny trzyelementowe lub modele przegubowe. Ich wysokość robocza może sięgać nawet 12m. Co więcej, drabiny wyższe niż 3 m zgodnie z obecną normą PN EN 131 muszę posiadać stabilizator. Oznacza to zwiększoną powierzchnię podparcia drabiny, co pozytywnie wpływa na bezpieczeństwo jej użytkowników.
Drabiny przegubowe – uniwersalne i wytrzymałe
Drabiny przegubowe mogą pełnić funkcję drabin przystawnych lub wolnostojących. Można stworzyć z nich także pomost roboczy. Wysoka funkcjonalność wynika z konstrukcji, która oparta jest na przegubach. Dzięki temu uzyskuje się różne ustawienia drabiny. Ponadto ze względu na nieduże wymiary po złożeniu drabiny można łatwo transportować ją nawet samochodem osobowym. Jest to zatem doskonałe rozwiązanie dla ekip remontowych, które często zmieniają miejsce pracy.
Drabiny wielofunkcyjne dla najbardziej wymagających
Drabiny wielofunkcyjne to urządzenie, w których konstrukcja złożona jest najczęściej z trzech osobnych elementów. Przez co można ją wykorzystywać bardzo różnych konfiguracjach. Drabina wielofunkcyjna może pełnić funkcje drabiny przestawnej, lecz także wolnostojącej z elementem wysuwanym. Drabiny wielofunkcyjne umożliwiają uzyskanie najwyższej wysokości roboczej, nawet do 13 m. Posiadają bardzo stabilne prowadnice, dzięki którym ich rozsuwanie jest łatwe. Jednocześnie wyposażone są w dodatkową ochronę przed samoczynnym rozłożeniem. Ważnym elementem ich konstrukcji jest także stabilizator oraz samozabezpieczające się zaczepy. Pomimo tego nawet najbardziej funkcjonalne modele drabin nie zawsze mogą spełnić wymagania fachowców. Ważny jest zatem również rodzaj materiału, z którego powstały drabiny.