Suszarki laboratoryjne są wykorzystywane do suszenia, podgrzewania i sterylizacji określonych produktów w laboratoriach, aptekach, a nawet w przemyśle kosmetycznym. Ich unikalna budowa i uniwersalny sposób działania sprawiają, że znajdują zastosowanie na przykład w suszeniu szkła, a przy ich pomocy można także prowadzić badania oraz różnego rodzaju testy. Dobra suszarka laboratoryjna powinna być bezpieczna i wydajna. A gdzie jeszcze sprawdzi się takie urządzenie?
Jak działa suszarka laboratoryjna?
Suszarka laboratoryjna wyglądem przypomina niewielką lodówkę. Do specjalnie przygotowanej komory trzeba włożyć probówki. Powietrze, które dociera do wnętrza, jest najpierw poddane wstępnemu podgrzaniu, aby osiągnęło odpowiednią temperaturę, zanim trafi do właściwej komory. Stopień podgrzania probówek jest ściśle kontrolowany przez użytkownika, a wybrane modele suszarek są wyposażone również w system odparowania wody. Suszarki laboratoryjne mogą pracować w różnym zakresie temperatur. Na rynku dostępne są modele o odmiennej pojemności i masie. To innowacyjne urządzenie musi posiadać regulowane zabezpieczenia, a przydatną funkcją jest również alarm optyczny i timer.
Suszarka laboratoryjna – zastosowanie
Dobrej klasy suszarka laboratoryjna stanowi niezbędne wyposażenie placówek zajmujących się pobieraniem krwi lub prowadzących zaawansowane badania nad wpływem wysokiej temperatury na jakość poszczególnych produktów. Wspomniane urządzenie pozwala testować metabolizm lekarstw i suszyć tkanki roślinne. Suszarki laboratoryjne są wykorzystywane także przy produkcji medykamentów oraz suszeniu i sterylizacji probówek. Z takiego rozwiązania powszechnie korzystają laboratoria, szpitale i apteki oraz firmy z branży kosmetycznej, chemicznej czy przemysłowej. Suszarki są proste w obsłudze i można je dowolnie personalizować tak, aby zamówiony model w pełni odpowiadał potrzebom danej placówki.
Na co warto zwrócić uwagę, wybierając suszarkę laboratoryjną?
Przed zamówieniem konkretnego modelu trzeba dokładnie określić, jakie parametry powinien posiadać oraz do jakich celów będzie najczęściej używany. Obecnie na rynku można wyróżnić trzy typy suszarek laboratoryjnych:
- suszarkę z konwekcją naturalną
- suszarkę z konwekcją wymuszoną
- suszarkę próżniową
Suszarka z konwekcją naturalną charakteryzuje się delikatnym przepływem powietrza i cichą pracą. Model bazujący na konwekcji wymuszonej jest stosowany do suszenia preparatów o dużej wilgotności. Natomiast suszarka próżniowa będzie idealnym rozwiązaniem, gdy pracownik chce przebadać materiały wrażliwe na wysoką temperaturę lub niestabilne termicznie. Szukając dobrej jakości sprzętu, warto zdecydować się na energooszczędne modele, które sprawnie udokumentują warunki przebiegu badania.
Dobra suszarka laboratoryjna powinna być niezawodna i musi być też wyposażona w czytelny interfejs. W takich urządzeniach drzwi wykonuje się z solidnego szkła, a po ich otwarciu grzanie komory jest automatycznie wyłączane. W efekcie pracownicy będą mogli szybko i bezpiecznie realizować powierzone im zadania.