Nie brakuje co prawda fanatyków kolarstwa, którym niestraszny ni deszcz, ni śnieg, ale dla większości rowerzystów wiosna jest tym okresem, w którym wsiadają na dwa kółka. Odpowiednie przygotowanie roweru jest istotne nie tylko ze względu na ochronę przed zniszczeniem sprzętu, ale również (a może raczej przede wszystkim) ze względu na bezpieczeństwo rowerzysty – niesprawny sprzęt to prosta droga do wypadku. Jakie czynności należy wykonać i jak zrobić to prawidłowo? O tym piszemy w artykule.
Podstawa to czystość
Chociaż może to się wydać błahą radą, to jednak najlepiej zacząć od umycia roweru. Wystarczy do tego wiadro z ciepłą wodą i szczotka, chociaż oczywiście warto sięgnąć po odpowiedni płyn do mycia. Nic nie stoi na przeszkodzie, by wykorzystać myjkę ciśnieniową, choć warto mieć w tym wypadku przynajmniej podstawową wiedzę, aby przez nieuwagę nie spowodować szkód, np. wypłukując smar z łańcucha. Wyczyszczenie może dodatkowo odsłonić niedostrzeżone przez nas mankamenty, które skryły się pod jesiennym błotem (jeśli zaniedbaliśmy doprowadzenie naszych dwóch kółek do porządku przed zimą).
Sprawdź układ napędowy i opony
Niezbędne jest zweryfikowanie stanu wszystkich elementów układu napędowego. Należy nasmarować łańcuch, uprzednio sprawdzając, czy nadaje się jeszcze do użytku, czy też może pora wymienić go na nowy. Podobnie należy zrobić z oponami, sprawdzając, czy wciąż nadają się do jazdy, czy też może bieżnik starł się na tyle, że trzeba w końcu pomyśleć o wymianie na nowe. Ewentualne drobne kamyki lub inne przedmioty, które utkwiły w gumie, należy wyciągnąć i sprawdzić poziom ciśnienia – być może opona jest przebita, a wtedy również trzeba odwiedzić warsztat rowerowy i postarać się o sprawne zamienniki.
Zatrzymaj się przy hamulcach
Nie tylko układ napędowy jest ważny – nie wystarczy się rozpędzić, dobrze byłoby móc się jeszcze zatrzymać. Dlatego upewnienie się co do stanu hamulców jest niezbędne. Sprawdzenie stanu klocków hamulcowych to kolejna czynność, jaką należy wykonać – warto przy tym mieć pod ręką narzędzia rowerowe, jeśli okaże się, że niezbędna jest wymiana na nowe. Podobnie należy upewnić się, czy linki hamulców (i przerzutek) nie są uszkodzone. Warto przeprowadzić test hamulców, jeśli działają zbyt słabo, należy je wyregulować – samodzielnie lub w serwisie.
Samodzielnie czy u specjalisty?
Podstawowe pytanie – czy należy się za to wszystko zabierać samemu, czy też może lepiej przekazać to zadanie osobom, które się znają? Oczywiście nie mówimy tu o kwestiach tak prozaicznych jak mycie roweru, jednak bardziej zaawansowane czynności wykonywane przez nas, jeśli brak nam odpowiedniej wiedzy, mogą przynieść więcej szkody niż pożytku. Jeśli więc nie czujemy się pewnie, nie warto eksperymentować. Serwis rowerowy pomoże przygotować pojazd do wielu długich wycieczek.