Wózek widłowy – gazowy czy elektryczny? Który wybrać?

Wózek widłowy

Zakup czy wynajem odpowiednio dopasowanego sprzętu do prowadzonej działalności, musi być bardzo dobrze przemyślany. Wózki widłowe gazowe są obecnie najpopularniejsze, ponieważ możemy używać ich zarówno wewnątrz pomieszczeń, jak i na zewnątrz. Ogromnym uznaniem jednak w ostatnich czasach cieszą się modele elektryczne. Na który lepiej się zdecydować?

Jakie są zalety i wady spalinowych wózków widłowych?

Kiedyś najczęściej pracowało się na widłowych wózkach spalinowych na olej napędowy czy benzynę. Takie urządzenia doskonale sprawdzały się na dłuższych odcinkach do pokonania i charakteryzowały się bardzo dobrą odpornością na niekorzystne warunki pogodowe.

Niestety mają one swoje wady, ponieważ ceny paliw są z roku na rok coraz większe, a także trzeba przeznaczać dość spore pieniądze na części zamienne. Ponadto nie możemy ich wykorzystywać w zakładach produkcyjnych czy na magazynach, ponieważ w zamkniętych przestrzeniach wydzielają niebezpieczne spaliny dla naszego zdrowia. Mogą być stosowane wyłącznie do pracy w otwartej przestrzeni.

Czy wózki widłowe gazowe to dobra inwestycja?

Wózki widłowe gazowe to w naszym kraju bardzo popularne rozwiązanie stosowane przez wielu przedsiębiorców w różnych branżach. Maszyny te mogą być wykorzystywane w przestrzeniach zamkniętych, gdzie jest zamontowana odpowiednia wentylacja.

Jeżeli chodzi o koszty użytkowania, to w tym przypadku możemy liczyć na znacznie większe oszczędności niż przy wózkach prawidłowych na ropę. Ponadto tankowanie takiego pojazdu jest bardzo szybkie, ponieważ polega na wymianie pustej butli na butle z gazem.

Jakie zalety mają widłowe wózki elektryczne?

Przez ostatnie lata mogliśmy zauważyć rosnącą popularność widłowych wózków elektrycznych. Modele te charakteryzują się tym, że w ogóle nie emitują żadnych spalin, dlatego też są idealnym rozwiązaniem do zamkniętych stref i niewielkich pomieszczeń.

To, co bardzo ważne dla wielu pracodawców, to wysoka kultura pracy takiego sprzętu. Elektryczny wózek jest wyjątkowo cichy w porównaniu do np. spalinowego.

Trzeba jednak pamiętać, że modele te w zależności od baterii mogą pracować bez przerwy określoną liczbę godzin. Najczęściej jest to około 10 czy 12 godzin. Później sprzęt trzeba naładować przez około 3-4 godziny. Nie jest polecany do pracy na zewnątrz, ponieważ chociażby wilgoć może źle wpłynąć na delikatne podzespoły.

Widłowe wózki elektryczne mają bardzo prostą konstrukcję, co powoduje, że są znacznie mniej awaryjne, a koszty napraw czy serwisowania również niewygórowane. Polecane są wśród firm, które cenią sobie trendy ekologiczne.

Który wózek widłowy najlepiej wybrać?

Każdy wózek widłowy ma swoje zalety i wady. Jeżeli będziemy poszukiwać urządzenia do pracy pod dachem na magazynie czy w zakładzie produkcyjnym to warto postawić na elektryk. Kiedy chcemy urządzenie użytkować od czasu do czasu na hali, gdzie jest wydajna wentylacja, sprawdzonym rozwiązaniem będzie model gazowy. Natomiast do pracy w terenie, gdzie niestraszne będą nawet niekorzystne warunki atmosferyczne, dobrym pomysłem będzie wózek spalinowy.