Jaką rolę spełnia piec laboratoryjny w laboratorium?

Piece laboratoryjne to urządzenia grzewcze, które są wykorzystywane w laboratoriach, ośrodkach badawczych czy też przemysłowych. Osiągają bardzo wysokie temperatury, dlatego wykorzystywane są do obróbki cieplnej, spopielania próbek, podgrzewania i topienia metali. Piece laboratoryjne są także przydatne w przypadku testów kontroli jakości. Urządzenia te mogą być używane nawet w trudnych warunkach przemysłowych, na co pozwala ich wytrzymała i stabilna konstrukcja. 

Zastosowanie pieców laboratoryjnych

Piec wysokotemperaturowy może osiągnąć od 700 do 3000ºC, dzięki czemu oferuje szeroki zakres użytkowania. Obecne urządzenia grzewcze posiadają solidną konstrukcję oraz są wykonane ze specjalnych materiałów, które są w stanie wytrzymać wielogodzinną pracę w wysokich temperaturach. Pozwalają na pracę w systemie ciągłym. Dają też możliwość programowania różnych parametrów w zależności od potrzeb, takich jak temperatura, czas pracy, stężenie gazu, szybkość nagrzewania i schładzania.

Piece w laboratorium służą do:

  • oczyszczania, powlekania, suszenia, utwardzania i starzenia próbek
  • testowania ogniw paliwowych
  • badania jakości katalizatorów
  • kalibracji termopary. 

Podział pieców do laboratorium

Podstawowy podział wyróżnia piece konwekcyjne, komorowe, rurowe oraz próżniowe. Każde z tych urządzeń posiada inną specyfikację techniczną oraz znacząco różnią się osiąganą temperaturą.

Piece konwekcyjne – osiągają temperaturę do 700ºC, a wymiana ciepła następuje w wyniku zjawiska konwekcji, czyli ruchu gazów lub cieczy.

Piece komorowe – mają komorę w kształcie sześcianu a ich maksymalna temperatura to 1800ºC. Dają możliwość obróbki termicznej większej ilości materiałów jednocześnie. 

Piece rurowe – nadają się do szybkiego podgrzewania niewielkiego wsadu w pozycji poziomej lub pionowej, w temperaturze do 1800ºC. Dzielą się na piece obrotowe i gradientowe.

Piece próżniowe – urządzenia grzewcze, które mogą być używane z gazem reaktywnym lub obojętnym i osiągają nawet 3000ºC. W zależności od modelu elementy grzejne mogą być zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz odbiornika próżniowego. 

Bezpieczeństwo podczas użytkowania

Obecne piece laboratoryjne to nowoczesne maszyny grzewcze, które są w pełni bezpieczne w użytkowaniu. Dają możliwość programowania urządzenia w zależności od potrzeb. Posiadają specjalny system alarmów, który informuje o zakończonej pracy lub o nieprawidłowościach, jakie mogą wystąpić. Wysokie temperatury wewnątrz urządzenia nie powodują zbyt dużego nagrzewania się obudowy komory, co zapewnia bezpieczeństwo przy pracy. Przypadkowe dotknięcie obudowy nie niesie ryzyka oparzenia osoby, która użytkuje piec. Warto zaopatrzyć się też w przyrządy takie jak rękawice, szczypce czy też podkładki – są przydatne przy wyciąganiu nagrzewanych elementów.