Rodzaje aparatów słuchowych

aparaty słuchowe

Współczesne rozwiązania technologiczne z zakresu medycyny oferują różne możliwości mające na celu poprawę słychu. Przykładem są tu choćby aparaty słuchowe. Te dostępne dziś na rynku cechują się nie tylko funkcjonalnością, ale i estetycznym wyglądem. Są zarówno niezwykle skuteczne, jeśli chodzi o poprawę słuchu, jak i bardzo dyskretne. Co ważne, na rynku dostępne są różne rodzaje i modele aparatów słuchowych. Warto zatem wiedzieć, czym się charakteryzują.

Podział aparatów słuchowych

Ogólnie dostępne obecnie na rynku aparaty słuchowe podzielić można na te zauszne oraz wewnątrzuszne. To, co przede wszystkim charakteryzuje aparaty zauszne, to fakt, że wszystkie elementy umiejscowione są poza przewodem słuchowym. Innymi słowy, modele zauszne nakładane są za małżowiną uszną. Jeśli zaś chodzi o aparaty wewnątrzuszne, to tego typu modele umieszczane są bezpośrednio w małżowinie usznej. Dzięki temu są one niemal niewidoczne.

Zauszne aparaty słuchowe

Zarówno zauszne, jak i wewnątrzuszne aparaty słuchowe podzielić można na dodatkowe typy. W przypadku zausznych aparatów słuchowych mowa jest tu o aparatach słuchowych BTE oraz o aparatach słuchowych RITE. Modele BTE wyróżniają się nieco dłuższą obudową, która dopasowana jest w pełni do kształtu ucha zewnętrznego. Taka budowa aparatów BTE sprawia, że cechują się one bardzo dużą mocą. Często wyposażone są również w dodatkowe funkcje i elementy sterujące. Aparaty słuchowe BTE polecane są w szczególności dzieciom. Wynika to z tego, że wielkość wkładki można stopniowo dopasowywać do wzrostu dziecka.

Z kolei w przypadku aparatów słuchowych RITE, mikrofon oraz procesor zamknięte są w obudowie, która umieszczana jest za uchem. Głośnik natomiast wbudowany jest we wkładkę. Jeden i drugi element połączony jest cienką rurką. Dużą zalatą aparatów słuchowych RITE jest ich wysoka jakość dźwięku. Dlatego tego typu aparaty magą być stosowane zarówno przez osoby z lekkim niedosłuchem, jak i głębokim.

Wewnątrzuszne aparaty słuchowe Bydgoszcz

Aparaty słuchowe wewnątrzuszne także można podzielić na dwa typy. Pierwszym z nich są aparaty słuchowe IIC. Są to modele zupełnie niewidoczne w kanale słuchowym. Umieszczane są bowiem bezpośrednio w uchu. Aby wyjąć aparat, skorzystać należy z niewielkiego, wystającego sznurka.

Do drugiej kategorii aparatów wewnątrzusznych należą aparaty słuchowe CIC. Są to modele całkowicie wewnątrz kanałowe. Oznacza to, że umieszczane są one jeszcze głębiej w kanale słuchowym w porównaniu z aparatami IIC. To sprawia, że tego typu aparaty są całkowicie niewidoczne.

W przypadku aparatów wewnątrzusznych zaznaczyć trzeba, że nie zawsze sprawdzą się one u osób z dużym ubytkiem słuchu. Dlatego przed ostatecznym zakupem takiego aparatu, warto wcześniej wypróbować różne modele. Dzięki temu można mieć pewność, że wybierze się taki, który na pewno spełni swoje zadanie. Słuch jest niezwykle ważnych zmysłem. Dlatego aparat słuchowy, niezależnie od jego typu, nigdy nie powinien być kupowany przypadkowo.