O czym mogą świadczyć szumy uszne? Jak sobie z nimi poradzić?

Szumy uszne to nieprzyjemne doznania dźwiękowe, które mogą dotykać wielu ludzi. Często są objawem przejściowym, który towarzyszy różnym chorobom takim jak nadciśnienie, urazy głowy czy zaburzenia stawu skroniowo-żuchwowego. Jednak pomimo licznych badań przyczyny szumów w uszach nadal nie są do końca znane. W tym artykule omówimy, czym dokładnie objawiają się szumy uszne, jakie są ich rodzaje oraz jak możemy je zdiagnozować i leczyć. 

Szumy uszne Bydgoszcz – czym są szumy w uszach?

Szumy uszne to powszechne zjawisko zaburzenia percepcji dźwięków, które dotyka miliony ludzi na całym świecie. W normalnych warunkach każdy słyszy lekki, naturalny szmer w uszach, który jest tłumiony przez odgłosy otoczenia i nie jest to powodem do niepokoju. Jednak w przypadku szumów usznych, dźwięk ten staje się wyraźnie słyszalny i konkuruje z zewnętrznymi sygnałami dźwiękowymi. Chociaż u większości ludzi szumy w uszach nie są poważnym problemem, u niektórych osób mogą one być na tyle uciążliwe, że wpływają na obniżenie jakości życia. 

Rodzaje szumów usznych

Szum w uszach to dolegliwość, która nie powoduje ani pogorszenia słuchu, ani jego utraty, pod warunkiem że nie jest to objaw skorelowany z poważnym schorzeniem w obrębie uszu. Szumy w uszach można określić jako zjawisko akustyczne, które odbierane jest jako:

  • subiektywne – słyszy je tylko osoba chora, 
  • obiektywne – słyszy je osoba badania oraz lekarz wykonujący badanie.

Oprócz tego szumy uszne możemy sklasyfikować jako ostre, podostre i przewlekłe. 

Jakie są objawy szumów usznych?

Nieprzyjemne dolegliwości związane z szumami w uszach najprawdopodobniej zna każdy z nas, bowiem to powszechnie spotykany objaw. Różnimy się jednak percepcją i możemy odbierać go w inny sposób. Szumy uszne najczęściej określane są jako szmery, brzęczenie, pulsowanie, trzaskanie czy huk. Często występują jako objaw chorób układu słuchowego lub innych schorzeń organizmu. Ponadto bywają uciążliwe, co może prowadzić do obniżenia samopoczucia, pogorszenia zdolności koncentracji, a nawet problemów ze snem. Wszystko to sprawia, że wpływają negatywnie na jakość życia, a występując przewlekle, mogą pogorszyć stan zdrowia zarówno fizycznego, jak i psychicznego. 

Szumy uszne – Bydgoszcz diagnostyka

Leczenie szumów usznych jest trudnym zadaniem z racji tego, że metody pomiarowe nie mogą być do końca obiektywne. Pierwszym krokiem jest przeprowadzenie wywiadu medycznego, na podstawie którego lekarz kieruje nas na dalszą diagnostykę. Aby otrzymać prawidłowe rozpoznanie, bardzo często musimy odwiedzić kilku specjalistów oraz wykonać szereg badań, a oto niektóre z nich: 

  • badanie otolaryngologiczne,
  • badania audiologiczne; badanie błędnika (ENG i VNG), audiometria, tympanometria, badanie BERA;
  • subiektywny test oceniające skutki szumów usznych (THI),
  • rezonans magnetyczny,
  • tomografia komputerowa,
  • USG Dopplera,
  • angiografia.

Szumy uszne – Bydgoszcz leczenie

Leczenie szumów usznych zależy od przyczyny ich wystąpienia. Jeśli problem spowodowany jest infekcją uchą o podłożu zapalnym, objawy powinny ustąpić w ciągu tygodnia. W niektórych przypadkach, kiedy źródło dolegliwości nie zostało rozpoznane, leczenie może obejmować terapię dźwiękiem. Istotne jest także wprowadzenie zmian w stylu życia, takich jak ograniczenie hałasu, unikanie alkoholu i kofeiny oraz zminimalizowanie stresu. W przypadku szumów usznych wywołanych ekspozycją na nadmierny hałas ważne jest stosowanie ochrony słuchu takiej jak nauszniki lub zatyczki do uszu.