Najczęściej zakup samochodu używanego związany jest z ryzykiem. Wiąże się ono między innymi ze stanem technicznym auta, a także z potencjalnymi próbami zatuszowania defektów auta przez sprzedającego. Jednakże odpowiednio przygotowując się do zakupu auta, można zaoszczędzić nie tylko pieniądze, lecz także nerwy oraz kłopoty.
Rynek samochodów używanych
Rynek samochodów używanych w Polsce przechodzi nieustanne zmiany. Obserwując sytuację z ostatnich kilku lat, można wyciągnąć wnioski, że zarówno jakość pojazdów jak i ilość ofert samochodów wzrosła. Co więcej, mamy obecnie do czynienia z większą ilością ofert aut krajowych, które mają nie kilkanaście lat, lecz kilka. Tym samym zwiększa się udział samochodów pochodzących z flot firmowych, a także pojazdów, które zostały zakupione w salonach. Kupując tego typu auto, możemy cieszyć się z udokumentowanej historii, w której znajdują się nie tylko przeglądy, lecz również informacje o naprawach wykonanych w ramach ASO. Wynika to z obowiązku instytucji udzielającej leasingu lub też najmu długoterminowego. Dlatego zakup kilkuletniego samochodu z floty firmowej jest rewelacyjnym rozwiązaniem – zyskuje się pewność co do jego pochodzenia, a także stanu technicznego.
Finansowanie zakupu auta używanego
Najczęściej zakup auta używanego wynika z możliwości finansowych. Należy jednak rozsądnie wypracować budżet, a także trzymać się założonych na początku celów. W większości przypadków używane samochody o niewielkiej wartości rynkowej można kupić za gotówkę. Natomiast w przypadku gdy auto ma kilka lat i sprzedaje je firma leasingowa lub dealer wówczas można skorzystać z dodatkowych form finansowania, na przykład kredytu. Jest ta opcja szczególnie korzystna dla przedsiębiorców. Wybierając tego typu możliwość zakupu, ogranicza się konieczność realizacji wielu uporczywych formalności. Dodatkowo zyskuje się pewność co do stanu technicznego auta. Aktualnie nie odnotowuje się zbyt dużych różnic w zakresie finansowania nowych czy też używanych samochodów.
Sprawdzanie historii auta w internecie
Przed oględzinami samochodu warto znaleźć podstawowe informacje na jego temat w internecie. Mając numer VIN, a także numer rejestracyjny auta można uzyskać informacje na temat jego kolejnych właścicieli, a także miejsca pochodzenia, oraz daty produkcji. Jeżeli nie zauważymy żadnych niezgodności, wówczas można przystąpić do przygotowania umowy kupna-sprzedaży. Nie warto w tej kwestii liczyć na sprzedającego, gdyż może to dodatkowo opóźnić całą transakcję. Należy mieć zawsze dwa jednakowe egzemplarze. Treść umowy kupna-sprzedaży regulowana jest przez kodeks cywilny. Muszą się w niej znaleźć podstawowe dane na temat samochodu, a także miejsce oraz data zawarcia umowy i dane obu stron transakcji. Niezbędne jest także zawarcie informacji na temat ceny sprzedaży oraz zatwierdzenie wszystkiego czytelnymi podpisami.