Koszt wykończenia mieszkania w stanie deweloperskim

Zakup własnego mieszkania jest niewątpliwie spełnieniem marzeń wielu osób. Jednakże mieszkania w stanie deweloperskim wymagają wykończenia i aranżacji, co wiąże się niejednokrotnie z bardzo wysokimi kosztami finansowymi. Jest to ponadto duże przedsięwzięcie zarówno organizacyjne jak i logistyczne, przez co wymaga skrupulatnego kosztorysu, projektu, a także dużych nakładów finansowych.

Suma kosztów remontu mieszkania w średnim standardzie

Koszty, które wiążą się z wykończeniem mieszkania deweloperskiego, są uzależnione między innymi od położenia na terenie Polski. Różnice uzależnione są zatem przede wszystkim od lokalizacji, a także tego czy mieszkanie znajduje się w małej miejscowości, czy też dużym mieście. Oczywiście znacznie wyższe kwoty za wykończenie wnętrz muszą ponieść mieszkańcy dużych miast. Koszt robocizny  w przypadku mniejszych miejscowości oraz wsi jest znacznie niższy. Można oczywiście zdecydować się na samodzielne wykonanie niektórych prac remontowych, aby dzięki temu zaoszczędzić część środków. Nie pozwoli to jednak w pełni uniknąć wysokich kosztów materiałów budowlanych oraz wykończeniowych. Według szacunków koszt wykończenia mieszkania będącego w stanie deweloperskim, które charakteryzuje się średnim standardem, mieści się w przedziale sięgającym od 1200 do 2000 zł za 1 m kwadratowy. Natomiast w przypadku wysokiego standardu koszty są znacznie wyższe. Przyjmuje się, że rozpoczynająca się one od kwoty 2300 zł za metr kwadratowy.

Wysokie koszty materiałów budowlanych 

Standard deweloperski może oznaczać różny stopień wykończenia. Najczęściej obejmuje on ściany, które są przygotowane do pomalowania, wylewkę podłogową, na którą można zakładać panele, płytki czy też okładziny, a także stolarkę okienną, drzwi zewnętrzne, wejściowe, instalacje: wodne, sanitarne, a także elektryczne i grzewcze. Niekiedy w mieszkaniach deweloperskich znajdują się także drzwi wewnętrzne, jednakże jest to stosunkowo rzadka praktyka. Tym samym chcąc zrealizować wykończenie mieszkania w stanie deweloperskim, należy dysponować budżetem obejmującym wykonanie wielu prac wykończeniowych.

Niezbędne prace wykończeniowe

Wykończenie mieszkania w stanie deweloperskim to koszt, który uzależniony jest od rodzaju oraz ilości prac. Dlatego ostateczna cena zależeć od będzie od bardzo wielu czynników. Wpływa na nią nie tylko lokalizacja nieruchomości, stawki rynkowe, ceny materiałów budowlanych, ceny robocizny, lecz również standard wykończeniowy.