Kwasek cytrynowy – niezastąpiony pomocnik w domu

kwasek cytrynowy

Z nazwą kwasku cytrynowego spotykamy się wielokrotnie podczas wykonywania czynności kulinarnych. Nie zawsze zdajemy sobie sprawę, że można go użyć również do robienia porządków. Warto zadać sobie pytanie, czym tak naprawdę jest ta substancja, skoro znajduje ona tak szerokie zastosowanie? 

Ten biały, krystaliczny proszek, to nic innego, jak organiczny związek chemiczny, który może być otrzymywany w sposób naturalny poprzez fermentację cytrynową przy użyciu cukru lub pleśni, lub w drodze syntetycznej produkcji. Występuje on powszechnie w przyrodzie, jako budulec niektórych owoców i warzyw.

Kwas cytrynowy w kuchni

Już dawno zauważono, że kwasek cytrynowy wspaniale komponuje się z niektórymi potrawami. Nadaje im specyficzny, lekko orzeźwiający smak. Dzięki swoim właściwościom antyoksydacyjnym przedłuża ich termin przydatności do spożycia. Powszechnie stosowany jest jako dodatek do sałatek warzywno – owocowych. Wzmacnia ich walory kulinarne, ale przede wszystkim chroni przed ciemnieniem składników. Najczęściej występuje w połączeniu z jabłkami, selerem, czy bananem, które bez odpowiednio kwaśnego dressingu szybko gubią swój atrakcyjny wygląd na talerzu. Kwasek cytrynowy jest także powszechnym składnikiem soków, sosów, deserów i słodyczy.

Kwas cytrynowy – niezbędny element w domowych porządkach

Kwas cytrynowy kojarzony jest nie tylko ze sprawami kulinarnymi. Jego cenny skład, bogaty w przeciwutleniacze sprawia, że znajduje on zastosowanie podczas wykonywania zabiegów higieniczno – czyszczących w kuchni, czy w łazience. Może być wykorzystany do skutecznego usuwania trudnych zabrudzeń i zacieków na armaturze oraz płytkach, wannie lub zlewozmywaku. Posiada właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybicze, dlatego pełni też funkcje dezynfekujące, w miejscach wymagających zachowania szczególnej higieny. Dodatkowo pozostawia po sobie świeży i przyjemny zapach, w przeciwieństwie do niektórych chemicznych specyfików.

Ta popularna substancja od lat była stosowana również jako odkamieniacz. Nikogo nie dziwi fakt, że za jej pomocą można precyzyjnie pozbyć się zalegającego w czajniku osadu lub wyczyścić niektóre wyeksploatowane podzespoły w pralce.

Sprytny sposób na trudne plamy

Nasze babcie doskonale wiedziały, jak w naturalny sposób pozbyć się trudnych plam po owocach. Mocząc ręce w kwasku cytrynowym, szybko można było zlikwidować problematyczne zabrudzenia po malinach, jeżynach, czy śliwkach. Podobne zabiegi czyszczące można było zastosować podczas prania. Kwasek cytrynowy wzmacnia działanie proszku i powoduje, że ubrania nie ulegają szarzeniu. Sprawdza się to szczególnie przy konserwacji i odświeżaniu jasnej, białej odzieży. 

Wielozadaniowość kwasku cytrynowego

Warto poznać wszystkie zalety tej pospolitej substancji chemicznej. Okazuje się, że zdobyta wiedza, może pomóc odkryć nowe zastosowania kwasku cytrynowego. Dla niektórych osób to nie tylko kulinarny składnik, ale innowacyjny i ekologiczny sposób na robienie domowych porządków.