Na co zwrócić uwagę przy wyborze nożyczek fryzjerskich?

Nożyczki fryzjerskie

Nożyczki fryzjerskie to podstawowe narzędzie pracy fryzjera. Mogłoby się wydawać, że nożyczki fryzjerskie właściwie niczym się nie różnią od nożyczek używanych w domu. Najczęściej są metalowe, mają ostrza i uchwyty na palce… Kto choć raz próbował strzyc domowymi nożyczkami, ten wie, że nie jest to łatwe. Nożyczki fryzjerskie to przyrząd profesjonalny, który w rękach fachowca, może uczynić dzieło sztuki z naszej fryzury. Czym się charakteryzują nożyczki fryzjerskie, czemu warto się przyjrzeć? Po krótce spróbujemy odpowiedzieć na te pytania.

Rodzaje nożyczek fryzjerskich

Fryzjerzy mają zazwyczaj swoje ulubione marki i rodzaje sprzętu. Mody, przyzwyczajenia i branżowe opowieści sprawiają, że jedne typy nożyczek są bardziej popularne, inne mniej. Ogólnie rzecz przedstawiając, podział nożyczek fryzjerskich jest dość prosty. To nożyczki:

  • podstawowe – służą do większości zadań fryzjerskich (strzyżenie, cieniowanie, wyrównywanie)
  • degażówki – idealne do strzyżenia punktowego, zmniejszania objętości fryzur (to te nożyczki z zębami)
  • nożyczki dla leworęcznych

W każdej z grup są jeszcze różne odmiany szlifów, rozmieszczenia ząbków itd.

Materiał, z którego wykonane są nożyczki i inne cechy

Nożyczki fryzjerskie powinny być trwałe, ostre i bezpieczne. Muszą być odporne na upadki, wilgoć i korozję. Te warunki spełnia stal nierdzewna i dlatego z tego gatunku stali produkuje się nożyczki dla fryzjerów. Ten materiał można bardzo ostro naostrzyć, co jak wiemy, jest bardzo istotne. Nożyczki fryzjerskie są narzędziem, które powinno być dobrane bardzo indywidualnie. Rozmiary nożyczek podawane są w calach np. 5,5″, 6″ i aby spełniały dobrze swoje zadanie, muszą idealnie pasować do dłoni. Jeden z branżowych sposobów wyboru nożyczek mówi, że idealne są te, które położone dokładnie mieszczą się w otwartej dłoni fryzjera. Nożyczki fryzjerskie powinny być lekkie. Dzięki temu można wygodnie się nimi posługiwać w ciągu całego dnia i być dużo bardziej precyzyjnym w cięciu włosów.

Jak dbać o nożyczki fryzjerskie?

Jak każde narzędzie precyzyjne (a do takich należą nożyczki fryzjerskie) dbanie o ich techniczną kondycję należy do każdego fryzjera. Oto kilka rad, które spowodują, że nożyczki będą służyć przez długi czas.

  • Po zakończeniu dnia pracy nożyczki należy dokładnie oczyścić z włosów, należy je zdezynfekować i naoliwić (ostrza i uchwyty).
  • Nie tnijmy nożyczkami fryzjerskimi innych materiałów (papier, plastik mogą powodować mikro szczerby na ostrzach).
  • Chowajmy nożyczki do futerału lub etui.

Wybór profesjonalnych nożyczek fryzjerskich może być trudny dla osoby, która chce rozpocząć przygodę z fryzjerstwem. Dobrym sposobem jest konsultacja z profesjonalnym fryzjerem. Podpowie o trudach pracy z nożyczkami, wskaże, gdzie czyhają pułapki. Fryzjerstwo jest rzemiosłem (choć, może być sztuką). Tu wiedza i umiejętności przychodzą z praktyką i doświadczeniem.