Czy warto kupować panele słoneczne z drugiej ręki?

Dom na dachu panele fotowoltaiczne w Krakowie

Panele słoneczne w Krakowie stają się coraz popularniejszym rozwiązaniem, pomagając w tworzeniu w pełni odnawialnej i ekologicznej energii. Każdy, kto interesuje się tym tematem, wie jednak, że dla zmniejszenia rachunków potrzebny jest początkowy wydatek. Ich stosunkowo wysoka cena odrzuca wielu potencjalnych użytkowników. Wiele osób myśli wtedy o zakupie opcji używanych. Czy warto na nie postawić?

Czym charakteryzują się używane panele słoneczne?

Panele fotowoltaiczne potrafią dostarczać taniej energii nawet przez 30 lat – skąd więc biorą się opcje z drugiej ręki? Najczęściej dochodzi do tego na zachodzie, a szczególnie w Niemczech i Holandii, gdzie fotowoltaika jest bardzo popularna. Istnieje tam wiele minielektrowni, które pragną wyłącznie najwyższej jakości paneli i nowinek technologicznych. Z racji na to, że stać ich na wymianę paneli, często tego dokonują. Stare jednostki sprowadzane są do krajów, gdzie cena paneli jest wysoka, a samo rozwiązanie dopiero zyskuje renomę – zalicza się do nich Polska.

Co charakteryzuje używane panele fotowoltaiczne? Będzie to przede wszystkim:

  • brak odpowiedniej dokumentacji, która określa jakość paneli,
  • brak jakiejkolwiek gwarancji, przez co ewentualne koszty naprawy trzeba ponieść z własnej kieszeni.

Łatwo zauważyć, że ich zakup jest bardzo ryzykownym biznesem. Opłacać może on się jedynie wtedy, gdy źródło jest naprawdę zaufane – mowa o członkach rodziny lub bliskich przyjaciołach.

Używane panele – jakie mają wady?

Brak dokumentacji i gwarancji są jednymi z kluczowych wad, jednak niejedynymi. Nawet najlepsze oględziny nie pokażą wszystkich wad, przez co warto liczyć się z tym, że z czasem któraś z nich pokaże się w czasie użytkowania. 

Jakie wady spotykane są najczęściej?

  • Delaminacja – jest to łatwe do zamaskowanie uszkodzenie, które polega na odklejeniu powierzchni szklanej lub folii EVA. Dzieje się to często poprzez nieszczelność konstrukcji, która była powodem dostania się wody pod ramę urządzenia. 
  • Hotspoty – długotrwałe użytkowanie paneli łączy się z powstawaniem przebarwień na folii, które wpływają bezpośrednio na znaczne straty w efektywności procesu fotowoltaicznego.
  • Mikrouszkodzenia – oko przeciętnego człowieka nie będzie w stanie ich zauważyć. Powstają poprzez ułożenie, które jest zbyt równoległe do podłoża. One również zmniejszają dostępną moc paneli.
  • Zabrudzenia – pod powierzchnią paneli może zebrać się wiele kurzu, piasku i innych substancji. Wiąże się to z ograniczeniem mocy fotowoltaiki.

Czy używane panele pozwolą zaoszczędzić?

Początkowo zakup ten wydawać się będzie korzystny – to dopiero przyszłe lata pokażą jak bardzo. Koszt zakupu nowych paneli zwraca się zwykle po około 5-8 latach. W przypadku używanych paneli mogą one zwyczajnie nie wytrzymać tego czasu lub dostarczać dużo mniejszej dawki energii. Jest to bardzo niepewna inwestycja. Dużo lepszą opcją jest skorzystanie z profesjonalnych usług firm, które oferują montaż nowych paneli fotowoltaicznych. Wiele osób może liczyć też na specjalne dofinansowania fotowoltaiki, które potrafią zredukować koszt zakupu nawet o połowę.