Podział majątku przy rozwodzie. Jak wygląda i ile trwa?

Podział majątku przy rozwodzie należy do kwestii skompilowanych, a dodatkowo często wiąże się z silnymi emocjami. Jak wygląda i ile trwa? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule.

Co wpływa na czas spraw o podział majątku?

Wszystko zależy od tego, w jakich relacjach przebiegało rozstanie. Jeśli małżonkom udało się porozumieć, wówczas sprawa o podział majątku nie musi trwać długo. W takiej sytuacji jest możliwość podziału majątku w czasie jednego spotkania z notariuszem. Jeśli małżonkowie nie mogą dojść do porozumienia, nie obejdzie się bez postępowania dowodowego, które wymaga od obu stron cierpliwości.

Na czas wpływa też poziom skomplikowania sprawy. Jeśli majątek jest pokaźny i może wystąpić konieczność spłaty lub dopłaty od byłego współmałżonka, podział będzie trwał kilka miesięcy lub nawet lat. Nie bez znaczenia są ewentualne kredyty i hipoteki.

Na wydłużenie sprawy wpływa też trudność z ustaleniem wartości składników majątku. Nie obejdzie się bez powołania biegłego w razie wątpliwości co od wartości poszczególnych dóbr.

Podział majątku podczas sprawy rozwodowej

Możliwy jest też podział majątku już podczas rozprawy rozwodowej. Najczęściej może się to udać tylko w sytuacji, gdy majątek ma mniejszą wartość. W sytuacji, gdy sąd nie zgodzi się na to, podział będzie musiał nastąpić w odrębnym postępowaniu, a czas jego trwania wyniesie średnio od roku do nawet dwóch lat. 

W przypadku silnego konfliktu podział majątku przy rozwodzie może to potrwać nawet dłużej. Tylko podjęcie postępowania wraz z wyznaczeniem terminu, wiąże się z oczekiwaniem do kilku miesięcy. Jeśli już od dłuższego czasu oczekujemy na odpowiedź, warto zadzwonić do sądu w celu upewnienia się co do rejestracji sprawy w systemie oraz jej statusu. Pamiętajmy, że w dużych miastach zazwyczaj oczekujemy dłużej ze względu na dużą ilość otwartych spraw, dlatego sprawy o podział majątku w Warszawie, czy w innym mieście wojewódzkim mogą się przeciągać. 

Rozwody

Podział majątku przy rozwodzie — o czym jeszcze warto pamiętać?

Gdy przystępujemy do sprawy o podział majątku, warto przemyśleć, czy w sądzie chcemy reprezentować się sami. Zawsze zalecamy zwrócić się o wsparcie do profesjonalisty  ze względu na fakt, że sprawy o podział majątku często są trudne i wymagają chłodnego ocenienia sytuacji. Prawnik może więc zadziałać tylko na naszą korzyść. Szczególnie gdy strona przeciwna zdecyduje się na pomoc prawną. To właśnie prawnik w trakcie trudnych spraw ma odpowiednie wyczucie w kwestii walki o nasz majątek. 

Nie zapominajmy, że przedłużające się postępowanie to także dodatkowe koszty i nieustająca niepewność w kwestii  losów naszego majątku. Konieczne jest uzbrojenie się w cierpliwość i dużo spokoju, co może być niejednokrotnie trudne, jeśli mamy przekonanie co do naszej racji. Odpowiedni prawnik z pewnością rozwieje nasze wątpliwości i okaże niezbędne wsparcie. Wtedy sprawa okaże się prostsza, zwłaszcza dla naszej psychiki.