Otwierasz własną działalność? Sprawdź, o czym warto pamiętać!

Otwieranie swojej pierwszej działalności gospodarczej to ogromne przeżycie, a nierzadko także duży stres oraz nieprzespane noce. Nic więc dziwnego, że martwisz się, aby wszystko dopiąć na ostatni guzik. Być może wpisujesz w Google frazy „biuro rachunkowe Bydgoszcz”, „księgowość Bydgoszcz” czy inne hasła związane z nowym biznesem, ale już sam/a nie wiesz, na co zwrócić uwagę. Na szczęście możemy Ci w tym pomóc! Sprawdź trzy najważniejsze rzeczy, o których nie możesz zapomnieć, otwierając własną działalność.

Usługi księgowe – dlaczego są tak ważne?

Nie bez powodu takie frazy jak „biuro rachunkowe Bydgoszcz” są bardzo często wpisywane w wyszukiwarkę. Zakładając swoją własną firmę, musisz zaplanować, w jaki sposób będziesz ją rozliczał/a. Choć można to robić samodzielnie, to jednak zazwyczaj odradza się to przyszłym właścicielom biznesu. Dlaczego? Po pierwsze, powinni się oni skupić na pozyskiwaniu nowych klientów i rozwoju działalności, a nie uczeniu się rzeczy, które ostatecznie i tak nie będą miały wpływu na jej powodzenie. Po drugie każdy dobry księgowy i biuro ma ubezpieczenie. Jeśli popełni błąd, który zauważy urząd, nie zapłacisz za to z własnej kieszeni. Jeśli jednak sam/a będziesz rozliczać swoją firmę, wówczas również samemu/samej przyjdzie Ci ponieść konsekwencje za ewentualne niedopatrzenia.

Pierwsza działalność – czy potrzebujesz prawnika?

Kolejna kwestia, o której warto pomyśleć, otwierając swoją własną działalność, to prawnik. Być może wydaje Ci się, że nie będzie Ci on potrzeby. W końcu chcesz prowadzić prosty biznes, który nie wymaga koncesji, pozwoleń ani skomplikowanych zabezpieczeń. Niestety nic bardziej mylnego! Prawnik przyda Ci się niemalże zawsze, jeśli planujesz otworzenie firmy. Pomoże stworzyć chroniące Cię wzory umów, odpowiednie regulaminy, polityki prywatności oraz inne dokumenty. Dzięki nim będziesz mógł/mogła spać spokojnie bez obaw o to, że zostaniesz oszukany/a przez swojego kontrahenta czy klienta. Dysponując dokumentami zgodnymi z aktualnymi przepisami prawa, nie musisz się także obawiać kontroli urzędów. Te natomiast potrafią naliczyć ogromne kary za nieprzestrzeganie ustaw.

Klient jest najważniejszy – o tym musisz pamiętać, otwierając firmę

Wśród zamieszania z wyborem usług księgowych i odpowiedniego prawnika nie możesz zapomnieć o tym, co w biznesie jest najważniejsze. Mowa oczywiście o Twoich klientach. Bez nich Twoja firma szybko upadnie. Zanim więc złożysz wniosek do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, upewnij się, że masz odpowiednią ofertę. Stwórz produkt lub usługę, który rzeczywiście zachwyci przyszłych nabywców. Dzięki temu zagwarantujesz sobie ich lojalność, co przełoży się na zyski Twojej firmy. Zadbaj także o odpowiednie kanały dotarcia oraz sposoby promocji. Takie właściwe przygotowanie pozwoli Ci przetrwać nawet czasy największego kryzysu, kiedy Twoja konkurencja będzie zamykać biznesy i składać wnioski o upadłość.