Porządek w Twoim warsztacie. Sprawdź, jak ułatwić sobie jego utrzymanie.

narzędzia w warsztacie

Warsztat potrzebuje porządku. Organizacja warsztatu może być trudnym zadaniem i może się okazać, że bałagan Cię przytłacza. Warsztat ma tendencję do pozostawania zagraconym i niezorganizowanym w trakcie pracy, dopóki nie zrobisz sobie przerwy, aby go posprzątać i zorganizować. Na szczęście istnieje kilka prostych kroków, które możesz podjąć, aby zorganizować swój warsztat. Dodatkowo przedstawimy skuteczne sposoby na utrzymanie porządku w warsztacie na dłużej. Po pierwsze, usuń cały bałagan, sortując przedmioty na kategorie

Organizacja narzędzi

Organizując narzędzia, zacznij od posortowania ich według kategorii. Prawdopodobnie masz kilka wierteł i kluczy nasadowych. Określ najlepszy system ich przechowywania i miejsce, w którym są najbardziej potrzebne. Na przykład piła stołowa wymaga specjalnej szafki narzędziowej, która powinna znajdować się w pobliżu piły stołowej, aby był do niej łatwy dostęp. W ten sposób wiertła są zgrupowane razem. Zorganizuj wszystkie narzędzia ręczne w taki sposób, aby łatwo było je znaleźć. 

Konserwacja powinna być zaplanowana w razie potrzeby

Ważne jest, aby zaplanować regularne gruntowne czyszczenie warsztatu. Czysty warsztat robi dobre pierwsze wrażenie na wszystkich, którzy będą go odwiedzać. Jest również Twoją wizytówką, mówiącą o Twoim profesjonalizmie i jakości wykonania. Czyste warsztaty sprawiają również, że zadania, które wykonujesz, są bardziej wydajne i bezpieczne. Brudny warsztat spowalnia proces i utrudnia kolejne działania. Stąd planowanie głębokiego czyszczenia warsztatu powinno być czynnością regularną.

Odkurzanie to dobry sposób na walkę z bałaganem w warsztacie

Kurz jest wszędzie, więc kluczowe jest utrzymanie go w ryzach. Niestety, kurz nie jest przyjacielem naszego zdrowia, zwłaszcza gdy spędzamy zbyt wiele czasu w pomieszczeniach. Odkurzacze przeznaczone do pracy w środowisku budowlanym są dostępne ze specjalnymi filtrami i długimi wężami, które pomagają kontrolować cząsteczki pyłu i chronić zdrowie. Może być również potrzebny odkurzacz ze zintegrowanym gniazdem na narzędzia elektryczne

Meble do warsztatu

Wózki narzędziowe to kolejny sposób na stworzenie porządku w Twoim warsztacie. Możesz kupić gotowe półki lub zbudować je samodzielnie. Dla dodatkowego przechowywania rozważ budowę wózka z półkami z tarcicy lub użycie kwadratowych kostek do przechowywania. Te kostki są najlepiej używane na podłodze, ale mogą być montowane na ścianie, jeśli nie chcesz używać przestrzeni podłogowej. Innym rozwiązaniem jest zamontowanie tablic narzędziowych na ścianie. Na takiej tablicy możesz na stałe powiesić zestaw narzędzi, dzięki temu będą one zawsze pod ręką. 

Posiadanie dedykowanego miejsca do pracy to również świetny pomysł. W ten sposób nie będziesz musiał się martwić o przechowywanie narzędzi, gdy skończysz. Da Ci to również więcej miejsca na Twoją kolekcję narzędzi i możliwości naprawcze. Nie tylko pomoże Ci to utrzymać porządek i efektywność warsztatu, ale także sprawi, że poczujesz się lepiej.