Na jakie dofinansowania fotowoltaiki możemy liczyć w 2023 roku?

Mój prąd 4. 0 Panele słoneczne Toruń montaż

Brakuje Ci słów, gdy przychodzi rachunek za prąd? Życie bywa frustrujące, szczególnie wtedy, gdy nie mamy na coś wpływu. Okazuje się, że jedynym rozwiązaniem problemu podwyżek prądu elektrycznego może być instalacja fotowoltaiczna. Jeśli uważasz, że koszt inwestycji Cię przerasta, sprawdź aktualne formy dofinansowania. Warto dowiedzieć się, co zmieniło się w tej sprawie w 2023 dla użytkowników prywatnych i dla firm.

Panele fotowoltaiczne nie tylko dla mieszkańców Torunia. 

Niezależnie od miejsca zamieszkania czy lokalizacji Twojej firmy, możesz skorzystać z ulg na instalację paneli. Po pierwsze, program rządowy Mój Prąd 4.0. Niestety, nabór wniosków upłynął 31 marca 2023 roku. Dedykowany jest do nowych i starych prosumentów. Pozwoli on na sfinansowanie części kosztów kwalifikowanych tzn. związanych z zakupem i montażem instalacji fotowoltaicznej o mocy od 2 do 10 kWp i urządzeń zwiększających autokonsumpcję. Program nie zakłada jednak wsparcia dla użytkowników planujących rozbudowę starej instalacji. Co ważne, dofinansowanie możesz łączyć z ulgą termomodernizacyjną. Co jest podstawowym celem programu? Produkcja energii na własne potrzeby. Dlatego zakłada również dofinansowanie urządzeń, które spożytkują albo zmagazynują nadwyżki energii wyprodukowane przez instalację.

Dofinansowanie z programu Czyste Powietrze też może Cię wesprzeć.

Poszukujesz dostawcy instalacji fotowoltaicznej, który da Ci korzystną cenę? Jeśli jesteś z kujawsko-pomorskiego, sprawdź, czy fotowoltaika Toruń spełni Twoje oczekiwania. Gdy koszt inwestycji mimo wszystko nieco Cię przerasta, zasięgnij informacji w sprawie programu Czyste Powietrze. W tym wypadku mamy do czynienia, albo z bezzwrotną dotacją, albo z przeznaczeniem jej na częściową spłatę kapitału kredytu bankowego. Możesz z niej skorzystać do 2029 roku. Program ten ma służyć termomodernizacji oraz wymianie starych i nieefektywnych urządzeń. Dlatego nie można z niego skorzystać w przypadku budynków nowych. Co warto podkreślić, dofinansowanie inwestycji nie może wynosić więcej niż 50% kosztów kwalifikowanych. To wsparcie także dla osób, które już kiedyś wzięły dotację z tego programu.

Jak odliczyć fotowoltaikę od podatku?

Powyższe dofinansowania możesz bez przeszkód łączyć z ulgą termomodernizacyjną. To dodatkowy plus, który może przyspieszyć Twoją decyzję o przejściu na zieloną energię. Na czym to polega? Dzięki uldze odliczysz od dochodu wszelkie wydatki, które poniosłeś w poprzednim roku na zmniejszenie zużycia energii cieplnej. Chodzi tu o koszt zakupu instalacji i montażu instalacji fotowoltaicznej. Możesz to rozliczyć nawet w kolejnych 6 latach, przy założeniu, że kwota odliczenia nie przekroczy 53 tysięcy złotych. Możesz to uczynić tylko, jeśli jesteś właścicielem lub współwłaścicielem domu jednorodzinnego, planującym jego termomodernizację.